Pirts krāsns

Kā pareizi izvēlēties efektīvas pirts krāsnis?

Pirts – tā ir kas vairāk kā tikai telpa, kurā nomazgāt no ķermeņa dienas laikā sakrājušos netīrumus. Pirts ir arī vieta, kurā pabūt ar sevi, atjaunoties, attīrīt sevi enerģētiski, smelties spēku, atslābināties, pat izveseļoties un ļauties vēl neskaitāmi daudz citu vērtīgu procesu norisei. Un, saprotams, neviena pirts nav iedomājama bez tās “sirds”, kas izsilda ne tikai telpas, bet arī Tavu ķermeni un garu – pirts krāsns. Tomēr, izrādās, izvēlēties piemērotu pirts krāsni nav nemaz tik vienkārši, tādēļ mēs nākam talkā ar pāris vērtīgiem padomiem, lai atvieglotu Tev šo procesu, un Tu maksimāli drīz varētu ļauties pirts lāvas baudām. Kādi ir krāšņu veidi, kā izvēlēties efektīvas pirts krāsnis un kādi noteikumi ir jāievēro? Atbildes atrodi šī raksta turpinājumā!

Pirts krāšņu veidi

Lai zinātu, ko un kā izvēlēties, vispirms jāzina – no kā. Senos laikos bija tikai viens pirts krāšņu veids – mūrētā. Pirts krāsns mūrēšana notika ar pamatīgiem akmeņiem (vēlāk – ķieģeļiem) un mālu, lai krāsns izturētu lielo karstuma slodzi. Šīm krāsnīm bija gan savi plusi, gan mīnusi – tās ļoti ilgi un pamatīgi turēja un izstaroja siltumu, tomēr, lai tiktu līdz šai fāzei, bija nepieciešama puse dienas (4 – 6 stundas) un ļoti daudz kurināmā, kā arī nepārtraukta krāsns uzmanīšana un malkas papildināšana krāsns degšanas nodalījumā. Vēlāk radās otrs veids – metāla krāsniņas. Tās uzsilst daudz ātrāk, ir nepieciešams mazāk kurināmā, krāsns aizņem mazāk vietas telpā, taču tajā pat laikā to atdotais karstums ir “ass” (nevis pakāpenisks) un tās ātri atdziest.

Krāsns bez akmeņiem nav krāsns

Lai arī varētu likties, ka akmeņi ir vajadzīgi tikai mūrētajai krāsnij kā pašas krāsns sienu pamatmateriāls, tā nav taisnība. Atceries, kur tiek uzmests gars! Protams, uz sakarsušiem akmeņiem! Bet kā tad pareizi izvēlēties pirts krāsnij paredzētos akmeņus? Vadies pēc trim faktoriem:

  • krāsas;
  • tekstūras;
  • izmēra.

Vislabākie, izturīgākie un ilgāk kalpojošie pirts krāsns akmeņi ir granīta akmeņi ar zilganu nokrāsu (tumšie akmeņi), otrie labākie – sarkanie. Raugies, lai tie būtu stingri, bez plaisām, bez dzīslām un bez asām šķautnēm (asas šķautnes liecina par to, ka akmens ir saplīsis, tātad, nav izturīgs). Nekādā gadījumā neņem porainus un gaišus akmeņus – tie karstuma un ūdens ietekmē ļoti ātri sadrups par smiltīm. Runājot par izmēru – ir divas robežas – galvas lieluma akmeņi un dūres lieluma akmeņi. Tos krāsns konstrukcijā akmeņiem paredzētajā vietā jākrauj, apakšā liekot lielākos, un augšpusē – mazākos akmeņus (gan izturības, gan energoefektivitātes dēļ).

Kas jāņem vērā, izvēloties pirts krāsnis?

Neatkarīgi no tā, vai Tava pirts krāsns ir no metāla, mūrētā vai pirts krāsns ar ūdens tvertni, tai ir jāatbilst šiem noteikumiem:

  • jāaizņem iespējami maza karsētavas platība;
  • ātri jāuzsilst;
  • jābūt ekonomiskai (attiecinot uz kurināmo);
  • jābūt ugunsdrošai;
  • jābūt dzīvībai drošai – tā nedrīkst izdalīt tvana gāzi telpās;
  • jābūt veselībai drošai – jāpasargā no nejaušiem cilvēku ādas apdegumiem.

Saprotams, ka telpa uzstāda savus noteikumus, un ir situācijas, kurās nekas cits neatliek, kā uzstādīt pirts krāsni pēršanās telpā, tomēr tas nav ieteicams, no ventilācijas un tīrības viedokļa, proti, degšanas procesā tiks patērēts pirtnieku elpošanai vajadzīgais skābeklis, kas var radīt veselības problēmas, un kurināmā dēļ pērtuve piegružojas, tādēļ nav higiēniska, tīra un patīkama.

Atceries – pirts krāsns izgatavošana ir ļoti atbildīgs process, tādēļ šo darbu labāk uztici kvalificētiem un pieredzējušiem profesionāļiem!